Sušička AEG Lavatherm Protex T65270AC - chyba E60 (přesněji E63)Rozbila se nám sušička AEG Lavatherm Protex T65270AC. Spustit šla, ale po chvíli fungování se zastavila a hlásila chybu E60. Prádlo bylo stále vlhké a studené. Točila, bylo cítit, že vzduch fouká, ale nebyl ohřátý - první dojem byl, že nehřeje, co by hřát mělo. Po hledání na internetu jsme zjistili, že chyba E60 se týká topení (obecně). My jsme to odhadli na topné těleso (naštěstí správně), ale chyba E60 označuje pouze skupinu chyb v topné soustavě. Častá bývá například chyba, že nejede ventilátor, který tam vhání teplý vzduch, ta je také prvotně označená jako E60.

Bohužel AEG nebo třeba Elektrolux ukazují chybu, která neoznačuje konkrétní chybu, ale jen skupinu chyb. Zobrazení konkrétní chyby je třeba vyvolat. Proč? Nevím, asi aby si lidi nic neřešili sami? Kódy chyb AEG a Elektrolux (možná i některých dalších) by měly být stejné. Asi z přesnějšího kódu to nemusí být jasné, ale může to pomoci, při hledání přesnější chyby.
A když už jsem to musel hledat, tak to dám pohromadě sem, třeba se to bude někomu dalšímu hodit.

Kódy chyb pro AEG, Elektrolux (pdf) - pračky (Washing Machines), sušičky (Dryers), sporáky (Range), indukční varné desky (Induction Cooktop), mikrovlnky (Microwave), myčky (Dishwasher), ledničky (Refrigerators), vinotéky (Wine Cooler, Beverage Center) a klimatizace (Air Conditioners).

odkaz : odkaz na chybové kódy AEG a Elektrolux v češtině u prodejce náhradních dílů

kódy viz odkaz výše, ale převedný do pdf


naposled aktualizováno: 10.1.2019
(doplněno o poznatky z opravy stejné závady někým dalším)

a teď konkrétně naše sušička

(mně se oprava nepovedla, ale třeba se někomu některé poznatky z toho budou hodit)
(nejsem opravář sušiček a praček, jen se občas nechám zlákat a zkusím něco opravit)
Točí, fouká, po chvíli se zastaví a ukazuje chybu E60:E60 je obecná chyba, teď je třeba zjistit přesnější kód chyby.
Susičku je třeba vypnout, následně dát do první polohy (ukáže se doba sušení prvního programu) a stisknout současně - časovač a zapnutíProtože sušička jinak fungovala, bylo cítit, že fouká, tak to nevypadalo na problém s ventilátorem (ten má jiný kód chyby - jak jsem našel na netu při hledání této chyby), tak jsme odhadnuli, že by se mohlo jednat o topné těleso.
Objednali jsme toto: https://www.elektrahk.cz/1710-zbozi-12669-topne-teleso-do-susicky-aeg-t86280ic,-electrolux-edp2074pdw,-1400+600w,-230v.html

Tak oprava se bohužel nepovedla, tedy po výměně topného tělesa nějakou dobu fungovala ok, ale opět se začala objevovat chyba E60 (E63) a opět vše až na topení funguje. Vypadá to, že chyba je ještě někde jinde nebo "něco" likviduje topné tělěso. Prostě jsem nenašel to správné kurvítko.

Doplnění:

poznatky z opravy stejné závady někým jiným:
Měl jsem naprosto totožný problém i s tím, že jsem koupil celou topnou jednotku, která mně za dva dny znovu odešla resp. tyristor, který chrání těleso proti zničení přehřátím. Nakonec jsem našel na nějakých zahraničních stránkách, že chyba E63 je přehřátí sušičky obecně. Což může být způsobeno několika různými faktory. Znečištění obecně, nefungující ventilace a taky čidlo hlídající teplotu sušičky. V mém případě jsem problém vyřešil očištěním znečištěného čidla teploty, bylo na něm jakoby vodní kámen. Poté jsem nahradil termistor u topného tělesa nějakým z Beka a sušička už funguje. Mohlo by to být to kurvítko:)Doplnění 2:

poznatky z opravy stejné závady někým dalším:
Stalo se mi to same a zavada byla na rele topeni na zakladni desce, staci rele na horni casti vylomit a prostriknout kontaktolem, nebo ho vymenit, mne stacilo pristriknout a vse pracuje zase jak ma, treba vam tato informace do budoucna pomuze.


Postup výměny topného tělesa:


Pro výměnu topného tělesa stačí sundat zadní kryt a levá boční stěna (z pohledu proti sušičce), ale doporučuji sundat obě stěny a rovnou ji i pořádně vysát vysavačem (uvnitř byla taková vrstva, že jsem měl problém poznat, co pod ní je a navíc jsem napřed nevěděl, kde ho hledat).

demontáž sušičky:

1/ sundat horní desku
dva vruty jsou zezadu na kraji a jeden vpředu (je třeba vyndat nádrž na vodu a je to ta horní díra)2/ sundat boční stěny
po dvou vrutech nahoře a několik vrutů zezadu


3/ sundat zadní kryt
několik vrutů kolem dokola


3/ sundat kovový kryt topení
zase hromádka vrutů


nový díl


4/ sundat a vyměnit těleso topení
dva vruty v dolní části, v horní je pouze nasazeno, odpojit konektor, gumová průchodka je součástí dílu a vyndat a vyměnit


Následně opět sestavit. Než jsem začal sestavovat, tak jsem ji pustil pro kontrolu, běží i takto otevřená (nasadil jsou pouze kryt topení a zadní kryt (nevím, kudy přesně nasává, tak ať tam zbytečně něco nevlítne). Vše bylo v pořádku, sušila a již foukala teplý vzduch.
Pak už jen v obráceném pořadí sestavit zpět.
Nebylo třeba provádět žádné resety chyb.


Cena dílu (viz odkaz výše) byla i s dopravou 2.230,-, dodání bylo skoro týden, ale u opraváře, pokud by ho neměl někde skladem by to bylo podobné, nejspíše ovšem na dvě návštevy a plus platbu za jeho práci a cestu. Celkovou cenu kdybych si to nechal opravit neodhadnu, ale mám strach, že by mohla vylézt někam až k pěti tisícům, což je skoro cena za novou obyčejnou sušičku.
Samotná výměna se dá stihnout do hodiny, plus tak hodinu mi zabralo její kompletní čistění a vysátí (trvalo mi to o něco déle, než jsem na netu našel, jak se rozebírá, co znamenají kódy chyb, zkušenosti jiných a než jsem našel, kde to topení vlastně je).

Tak oprava se bohužel nepovedla, tedy po výměně topného tělesa nějakou dobu fungovala ok, ale opět se začala objevovat chyba E60 (E63) a opět vše až na topení funguje. Vypadá to, že chyba je ještě někde jinde nebo "něco" likviduje topné tělěso. Prostě jsem nenašel to správné kurvítko.

pokud byste měli na mě nějaký dotaz, tak mail je: pkomarek@email.cz